مادران صلح ایران || دیدگاه ها و نظرات مادران صلح ایران تنها از طریق این وب سایت در اختیار عموم قرار می گیرد و هیچ شعبه ای ندارد

پیام کوفی ‌عنان بمناسبت روز جهانی صلح

● عنان: صلح پایه موجودیت ماست. اساس هویت ماست. انگیزه همه آن چیزی است که ما انجام می‌دهیم. در روز جهانی صلح، بیایید یاد همه آنانی را که از خشونت رنج کشیده‌اند، گرامی بداریم. بیایید آرمان صلح را در قلب‌هایمان پاس داریم. من همچنین همه مردم سراسر جهان را دعوت می‌کنم که در ساعت ١٢ ظهر این روز یک دقیقه سکوت نمایند.

● قطعنامه ٥٥/٢٨٢ مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره روز جهانی صلح

صلح بالاترین هدف سازمان ملل متحد است.

صلح پایه موجودیت ماست. اساس هویت ماست. انگیزه همه آن چیزی است که ما انجام می‌دهیم.

٢١ سپتامبر (٣٠ شهریور)، روز جهانی صلح، روزی است که ما دوباره تعهد خود را به این هدف تصریح کنیم. این فرصتی است برای اینکه چگونگی تقویت سیستم امنیت جمعی را مد نظر قرار دهیم.

و این روز بدان منظور است که آتش‌بس جهانی برقرار شود. من از همه کشورها و همه مردم می‌خواهم که همه خصومت‌ها را در تمام مدت این روز متوقف کنند. من همچنین همه مردم سراسر جهان را دعوت می‌کنم که در ساعت ١٢ ظهر این روز یک دقیقه سکوت نمایند.

٢٤ ساعت زمان زیادی نیست.

اما این زمان کافی است که رزمندگان و رهبران سیاسی به خرابی‌ای که بر مردم و سرزمین‌شان می‌آورند، بیاندیشند. این زمان کافی است که به سنگرها، و از خلال سیم‌های خاردار، نظرافکنده و ببینیم که راه دیگری وجود دارد.

در روز جهانی صلح، بیایید یاد همه آنانی را که از خشونت رنج کشیده‌اند، گرامی بداریم. بیایید آرمان صلح را در قلب‌هایمان پاس داریم.

سپاس.

قطعنامه ٥٥/٢٨٢ مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره روز جهانی صلح

مجمع عمومی،

با توجه به قطعنامه ٣٦/٦٧ به تاریخ ٣٠ نوامبر ١٩٨١*، که بر اساس آن سومین سه‌شنبه سپتامبر، روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی، رسما به عنوان «روز جهانی صلح» اعلام و برگزار شود، و به بزرگداشت و تحکیم آرمان‌های صلح درون و بین همه ملت‌ها و مردمان اختصاص یابد،

همچنین با توجه به دیگر قطعنامه‌های مربوطه، از جمله قطعنامه ٥٥/١٤ به تاریخ ٣ نوامبر ٢٠٠٠،

با تاکید بر تاثیری که برگزاری و بزرگداشت روز جهانی صلح در استحکام آرمان‌های صلح و تنش‌زدایی و از بین‌بردن علل درگیری دارد،

با در نظر گرفتن فرصت بی‌همتایی که این روز برای توقف خشونت و درگیری در سراسر جهان فراهم می‌‌آورد، و بخاطر اهمیت موازی امر تحقق گسترده‌ترین آگاهی ممکن و برگزاری روز جهانی صلح در میان جامعه جهانی، با خواست جلب توجه به هدف‌های روز جهانی صلح، و از این رو تعیین یک روز مشخص برای برگزاری سالانه آن جدا از روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی،

١. تصمیم می‌گیرد که از پنجاه‌‌و‌هفتمین جلسه مجمع عمومی، روز جهانی صلح در روز ٢١ سپتامبر هر سال برگزار شده و این روز به عنوان روزی برای برگزاری و بزرگداشت صلح مورد توجه همه مردم قرار گیرد.

٢. اعلان می‌نماید که روز جهانی صلح بایستی به عنوان روز عدم خشونت و آتش‌بس جهانی برگزار شود و فرصتی برای همه ملت ها و مردم برای رعایت توقف خصومت‌ها در طول این روز باشد.

٣. از همه کشورهای عضو، نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد، سازمان‌های غیردولتی و منطقه‌ای و افراد دعوت می‌نماید که به شیوه مناسب روز جهانی صلح را بزرگداشته و از جمله به آموزش و افزایش آگاهی عمومی و همکاری با سازمان ملل متحد برای تحقق آتش‌بس جهانی بپردازند.

١١١مین جلسه عمومی ٧ سپتامبر ٢٠٠١

P.-S.

*در این قطعنامه از جمله آمده است «جنگ در اذهان انسان‌ها آغاز می‌گردد. و این در اذهان انسان‌هاست که دفاع از صلح بایستی ساخته شود، و صلح تنها بر اساس اقدامات اقتصادی و سیاسی دولتها باشد، صلحی نیست که لزوما از حمایت پایدار و همگانی مردم جهان برخوردار باشد و از این رو صلح اگر بخواهد پایدار بماند، بایستی بر همبستگی عقلانی و اخلاقی نوع بشر بنا گردد.»

برگردان: سهيلا وحدتی

بر گرفته از ايران امروز

اخبار

Leave a Reply